njrotc logo banner
 

Instructors

commander-pic

Commander Craig F. Rouhier

United States Naval Reserve

Commanding Officer

Commander Craig F. Rouhier was born in South Bend, Indiana.  He was raised in Deerfield, Illinois and graduated from the University of Arizona with a Bachelor of Science degree in Marketing.  He enrolled in Officer Candidate School in July 1980 and was commissioned in November 1980.

Commander Rouhier began aviation training in June 1981 at Pensacola, Florida and was designated a Naval Flight Officer at Mather AFB in September 1982.  Following, his initial P-3 training at Patrol Squadron 30, the Fleet Replacement Squadron in Jacksonville, he reported to Patrol Squadron 16, also located in Jacksonville.  During this three year tour, he made deployments to Keflavik, Iceland, NAS Bermuda and participated in detachments to Lajes, Azores and Rota, Spain.  He qualified as a Navigator/ Communicator, Tactical Coordinator/Mission Commander and Special Projects Crewmember.

After his first tour, Commander Rouhier reported to Fleet Training Center, (FTC) Mayport, Florida in May 1986 and was assigned as the Officer in Charge of the FTC Detachment at NAS Jacksonville, LMET School.

Released from active duty in October 1987, Commander Rouhier joined Patrol Squadron 62, NAS Jacksonville.  He has served as Assistant Training Officer, Assistant NATOPS Officer, Aircraft Division Officer, Administrative Department Head, Operations Department Head, Executive Assistant, NFO NATOPS Instructor/Evaluator, Tactical Coordinator, Mission Commander, and Executive Officer, Patrol Squadron 62.  He assumed the duties of Commanding Officer in July 1999.

Commander Rouhier is authorized to wear the Navy Meritorious Service Medal, Navy and Marine Corps Commendation Medal, Navy and Marine Corps Achievement Medal, Joint Meritorious Unit Award, Meritorious Unit Commendation (two awards), Battle “E” (two awards), Coast Guard Meritorious Unit Commendation, Battle “E”, Navy Expeditionary Medal, National Defense Service Medal, Armed Forces Service Medal, Coast Guard Special Operations Service Ribbon, Sea Service Deployment Ribbon, Naval Reserve Sea Service Ribbon, Navy and Marine Corps Overseas Service Ribbon, and Armed Forces Reserve Medal.

Commander Rouhier is married to the former Janet G. Sanderlin of Orlando, Florida.  They have three children, Dr. Courtney Rouhier Varney DVM, Craig Jr.  (25) and Jeffrey (22).

 wilson

Military Biography

1st Sgt Gustavus O. Wilson Sr.

Hometown: Orlando FL.

 Military History

May 25 1978 – I Enlisted into the United State Marines Corps as a Private then was ship off to MCRD Parris Island SC.  Then I was assigned to 3rd Battalion 8th Marine Camp Lejeune NC from 1978 – 1981.  Then was assigned to MCRD Parris Island as a Marksmanship Instructor from 1981 – 1983. Then was a assigned to Camp Lejeune NC 2nd Battalion 2nd Marines from 1983 – 1986. Then was assigned to 3rd Battalion 3rd Marines 1st Marine Brigade from 1986 – 1989.  Then was assigned to MCRD San Diego as a Drill Instructor from 1989 – 1991.  Then was assigned to 3rd Battalion 8th Marines from 1991 – 1994. Then was assigned to 1st Marine Air Wing unit Okinawa Japan as a Squadron Gunny from 1994-1997.  Then was assigned to 7th Communication Battalion HQ Company as a First Sergeant from 1997 – 1998.  Then was assigned to I&I Staff Huntsville AL. from 1998 – 2001.  Retired from the Marines Corps on August 30, 2001.

Promotions

I was promoted to rank of private on May 25 1978 also promoted to the rank of private first class on November 1, 1978.  Then on June 1, 1979 I was promoted to the rank of Lance Corporal.  On July 1, 1980 I was promoted to the rank of Corporal.  On September 1, 1982 I was promoted to the rank of Sergeant.  On October 1, 1987 I was promoted to the rank of Staff Sergeant.  On July 1, 1993 I was promoted to the rank of Gunny Sergeant. On August 1, 1997 I was promoted to the rank of First Sergeant.

 Military Schools

Squad Leader Course from May 1979 to Jun 1979.  Platoon Leader Course from June to 1983 September 1983.  Staff Academy from January 1988 to March 1988. Advance Staff Academy from May 1995 to July 1995. First Sergeant Course from June 1998 to July 1998.

Awards

Meritorious Service Medal, Navy Achievement Medal w/ Gold Star, Good Conduct Medal w/ Silver and two Bronze Star, Marine Unit Expedition Ribbon, National Defense Medal, Armed Forces Services Medal, Overseas Ribbon w/Silver Star and two Bronze Stars, Arctic Service Ribbon, and NATO Ribbon.

Family

Wife Nita M. Wilson, Daughter Renita L. Wilson, Son Gustavus O. Wilson Jr.    

Civilian School  

Columbia College AA Degree completed in Oct 2010.